Jak działa karta kredytowa

Posiadacze karty kredytowej zobowiązani są do terminowego regulowania wykorzystanego limitu kredytowego i spłaty odsetek. Karta kredytowa to limit kredytowy w formie karty płatniczej. Na pierwszy rzut oka ciężko odróżnić ją od zwykłej karty debetowej a podstawowa różnica polega na tym, że podczas zakupów karta kredytowa pobiera środki nie z konta osobistego a z rachunku kredytowego. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to rodzaj kredytu. Jeżeli zastanawiasz się, jak działa karta kredytowa, przeczytaj ten krótki i praktyczny poradnik.


Jak działa karta kredytowa?

Żaden bank nie zacznie naliczać odsetek od zadłużenia na rachunku karty, dopóki Ty jako użytkownik nie skorzystasz z niej lub nie przekroczysz terminu spłaty.
Aby zostać posiadaczem karty kredytowej musisz mieć zdolność kredytową. Za pomocą karty bez problemu zapłacisz w stacjonarnym sklepie, podczas transakcji bezgotówkowych lub z użyciem PINu, zrobisz zakupy online lub zapłacisz za różne usługi.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę korzystając z karty kredytowej?

Okres bezodsetkowy oznacza czas, w którym bank wydający kartę nie nalicza odsetek od limitu zadłużenia. Okres bezodsetkowy trwa mniej więcej 60 dni i składa się z dwóch etapów:

  • okresu rozliczeniowego, w którym można korzystać z przyznanego limitu, trwa on miesiąc a jego koniec jest określony w umowie z bankiem
  • okresu spłaty zadłużenia: po zakończeniu okresu rozliczeniowego bank podsumuje wykorzystane środki i da Ci czas na ich uregulowanie do 30 dni

Aby bank nie zaczął naliczać odsetek przed końcem okresu bezodsetkowego, musisz dokonać wpłaty, w ten sposób korzystanie z karty będzie wiązało się wyłącznie z ponoszeniem przez Ciebie opłaty za użytkowanie karty. Musisz pamiętać o tym, aby zapewnić odpowiednie wpływy na rachunek bankowy lub aktywnie korzystać z niej podczas zakupów.
Banki ustalają kwotę minimalną wynoszącą 5% zadłużenia na karcie.

Pozostałą kwotę można rozłożyć na raty i spłacać w późniejszym terminie. Pamiętaj jednak, że wtedy będziesz musiał liczyć się z oprocentowaniem. Obecnie jest to czterokrotność stopy lombardowej na poziomie 2,5%. Dzięki karcie kredytowej możesz robić przelewy lub wykorzystać ją w bankomacie -wiedz tylko, że za niestandardowe operacje bank naliczy sobie solidną prowizję, która nie będzie dla Ciebie korzystna.

Add a Comment