Nowe formy płatności

Wśród nowych form płatności wyróżniamy kilka sposobów – mniej lub bardziej znanych. Oprócz popularnego Bliku istnieją również inne sposoby na rozliczenia. Jeżeli zastanawiasz się na czym one polegają i szukasz najwygodniejszego sposobu dla siebie przeczytaj ten krótki, praktyczny poradnik i sięgnij po inspirujące wskazówki!


Płatności NFC
Płatności te polegają na tym, że bank wydaje Ci wirtualną kartę do konta osobistego, kartę przedpłaconą lub kartę kredytową. Jest ona zapisana na karcie SIM smartfona. Twój telefon musi posiadać antenę NFC i dzięki temu możliwe będzie dokonywanie płatności zbliżeniowych telefonem. Konieczne jest też aktywowanie usługi u operatora, wówczas będziesz mógł bez problemu płacić za zakupy w sklepie, zbliżając do terminala zamiast karty swój telefon.

Płatności HCE
Płatność ta oparta jest o chmurę, ale nie ma tutaj konieczności posiadania specjalnej karty SIM. Wszystkie dane potrzebne do realizacji transakcji znajdują się w chmurze. Klienci korzystający z takich płatności nie muszą podpisywać umowy z telekomem. Płatności HCE wykonasz na przykład w sieci sklepów Biedronka.

Płatności SMS
Wysyłając SMSa otrzymujemy dostęp do płatnych treści w Internecie. Metoda ta jest mniej popularna, ale można ją wykorzystać do zwiększenia swoich limitów na portalach typu Chomikuj czy Zalukaj.

Opaski, breloki, zegarki, naklejki zbliżeniowe
Niektóre banki oferują swoim klientom naklejki lub inne nośniki, które mają funkcję płatności bezdotykowej na takiej samej zasadzie jak karta. Przydatne dla dzieci i seniorów.

Masterpass
Jest to wirtualny portfel, do którego należy się zalogować i potwierdzić transakcje kodem PIN, aby zrealizować transakcję. Za pośrednictwem Masterpass można płacić we wszystkich sklepach oznaczonych odpowiednim logotypem.

BLIK
Blik, o którym była mowa na wstępie powstał w 2013 roku, kiedy to PKO BP wprowadziło system płatności mobilnych IKO. Blik umożliwia dokonywanie między innymi płatności w Internecie na podstawie jednorazowych kodów. Dzięki niemu możesz również wypłacać pieniądze z bankomatu. Pamiętaj, że Blikiem możesz płacić jedynie w Polsce!