Dlaczego nikt nie lubi dropshippingu?

Dropshipping to coraz częściej pojawiający się w internecie termin, który często jest podawany jako gotowy i genialny sposób na zarabianie. Niestety rzeczywistość jest całkiem inna, ale o tym rzadko się już mówi. Coraz więcej osób jest negatywnie nastawionych do tego typu praktyk, a niektórzy nawet otwarcie nazywają ją oszustwem. Dlaczego prawie nikt nie lubi tych usług i osób je proponujących?

Dropshipping to nie do końca nowy temat. Już wcześniej często zdarzało się, że niektóre firmy reklamujące się jako sklep oferowały pod swoją marką produkty zupełnie innego producenta, z kilkusetprocentową przebitką cen. Swego czasu nawet głośno było o różnego rodzaju internetowych twórcach, którzy zakładali swoje sklepy i oferowali w nich jako własne produkty sprowadzana z AliExpress, często zarabiając na nich kilkaset procent oryginalnej ceny. Nic dziwnego, że ta praktyka źle się kojarzy, skoro zaistniała przez próbę oszukiwania widzów, którzy ufając twórcy, kupowali w jego sklepie.

Dropshipping nie jest z gruntu czymś złym. Takie pośredniczenie w sprzedaży może się okazać całkiem fair w stosunku do producenta, jak i klienta. Problem w tym, że żeby tak było, oboje muszą wiedzieć, że dana osoba prowadzi taką, a nie inną działalność. Może to działać na przykład kiedy producent nie ma swoich własnych sklepów w danym mieście czy nawet kraju, a i tak chce w nim zarabiać. Ale przeważnie opiera się to na zupełnie innym modelu. Nieświadomi są i klienci, i dostawcy, a osoba zarabiająca w taki sposób bardzo stara się, żeby informacja o tym, co naprawdę robi, była dobrze ukryta.

Często nagłaśniane sprawy nieczystego dropshippingu mocno utwardzają jego negatywny obraz. Dużo osób już teraz jest uprzedzonych i ciężko się temu dziwić. Kiedy ktoś stara się zarobić paręset złotych na producie, który na AliExporess zakupimy za pięćdziesiąt złotych, to może się nie mało zdenerwować, zwłaszcza jeśli ta osoba udaje, że produkty są jej. Dziś może Ci się to wydawać absurdalne i mimo wszystko możesz chcieć spróbować takiego biznesu, ale zastanów się, czy gdybyś Ty zakupił coś w ten sposób, też byłoby to w twoich oczach jak najbardziej w porządku.